Faydalı Bilgiler

4-6 Yaş Okul Öncesi Uyum Süreci

4-6 Yaş Okul Öncesi Uyum Süreci Nasıl Olmalı?

4-6 yaş okul öncesi uyum süreci, çocukların eğitim hayatına güzel bir başlangıç yapabilmesi açısından büyük önem taşıyor. İnsanı hayata hazırlayan, hem akademik hem de ahlâkî yönden gelişimine yön veren okulun çocuğa doğru yöntemlerle sevdirilmesi gerekiyor. Zira çocukların okulu benimsemesi, orada vakit geçirmekten keyif alması, öğrendiklerini özümsemesi ancak bu şekilde mümkün. Siz de çocuğunuzda okul fobisi oluşmasını istemiyor; bilakis, ‘okula gitmeye can atsın!’ diyorsanız, uyum sürecinde çok dikkatli olmalısınız. Bu süreci nasıl yönetmeniz gerektiğini merak ediyorsanız, içeriğimizi okumaya devam edin!

4-6 Yaş Okul Öncesi Uyum Süreci Neden Önemli?

Çocukların öğrenmeye en açık, bilgiyi -deyim yerindeyse- havada kapıp hafızasına ilmek ilmek işlemeye en müsait olduğu zamandır 4-6 yaş arası. Bu dönemde çocuklar, âdeta bir oyun hamuru gibidir. Hangi şekli verirseniz, hemen o şekle girer. Dolayısıyla çocukların berrak zihnini, tertemiz gönlünü, masum hayallerle donatılmış ve kötü duygulardan uzak ruh dünyasını doğru bir biçimde şekillendirmek gerekir. Bu ise 4-6 yaş okul öncesi eğitime bağlıdır. Söz konusu eğitim; bir yandan bilgi odaklı, diğer taraftan eğlenceli bir süreç ile çocukların hayata bir adım önde başlamasını mümkün kılar. Uzman eğitimcilerin profesyonel desteğiyle 4-6 yaş dünyası -tabiri câizse- daha renkli, hareketli ve cıvıl cıvıl bir hâl alır. Çocuklar hem sosyalleşme imkânı bulur, hem yeni beceriler kazanma şansına kavuşur, hem de mevcut yeteneklerini ve potansiyelini fark edip bunları kullanmayı öğrenir. Siz de çocuklarınızın tüm bu avantajlardan hissedar olmasını istiyorsanız, onu anaokuluna veya 4-6 yaş kurslarına gönderebilirsiniz. Bu sayede tahmin ettiğinizden de güzel bir okul öncesi uyum süreci yaşamasına katkıda bulunabilirsiniz. Böylelikle en değerli varlığınıza sizin kadar değer verecek eğitimciler eşliğinde; güvenli, konforlu, keyifli bir ortamda okul hayatına adım atmasını sağlayabilirsiniz.

4-6 Yaş Okul Öncesi Uyum Sürecinde Nelere Dikkat Edilmeli?

4-6 yaş çocuklar için okula uyum süreçleri büyük hassasiyet gerektirir. Bu noktada, ebeveynlere ve öğretmenlere düşen görevlerden bazılarını şöyle sıralayabiliriz:
  1. Ailelere yönelik yüz yüze bilgilendirme toplantıları gerçekleştirilmeli.
  2. Çocuklara, okulun dışı ve içi tanıtılarak onların ortamı keşfetmesi sağlanmalı. Bu aktivite gruplar hâlinde gerçekleştirilmeli ve çocukların aileleri de katılmalı. Kütüphane, rehberlik servisi, giriş-çıkış, okul bahçesi, sınıflar ve sınıf kuralları hakkında bilgi verilmeli.
  3. Kazanımlar, eğitim-öğretim faaliyetleri ve okul ortamına dair 4-6 yaş dünyası okula uyum süreci etkinlikleri planlanmalı. Bu sayede çocukların beraber çeşitli etkinliklere katılarak kaynaşmaları için uygun bir zemin oluşturulmalı.
  4. Anne-babalar imkânı varsa bir süre okula çocuğuyla birlikte gelmeli. Çocuğun vaktinde getirilip zamanında okuldan alınması oldukça mühimdir. Zira okula giriş-çıkışı diğer öğrencilerden farklı saatlerde olan çocukların kaygı düzeyi artabilir.
  5. Yine ebeveynler, her gün ilk ders öncesinde çocuğuyla vedalaşma sürecini çok kısa veya uzun tutmaktan sakınmalı.
  6. MEB tarafından paylaşılan ‘okula uyum rehberleri’ ebeveynler tarafından dikkatle incelenmeli ve bunlara uygun hareket edilmeli.
  7. En önemlisi de 4-6 yaş okula uyum süreci boyunca adaptasyon problemleri yaşamanın normal olduğu unutulmamalı. Çocukların hata yaparak, sorgulayarak, deneyip yanılarak öğrenecekleri akıldan çıkarılmamalı. Bundan dolayı anne-babalar çocuklarına baskı uygulamaktan, olumsuz şeyler söylemekten, onları yaşıtlarıyla kıyaslamaktan şiddetle kaçınmalı. Her zaman desteğini hissettirmeli ve onu olduğu gibi kabullenmeli.

Diyanetin 4-6 Yaş Kursları ile Okula Uyum Sürecine Farklı Bir Boyut!

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 4-6 yaş dünyası düşünülerek hazırlanan özel kurs programları, miniklerin içindeki gizli cevherleri bir bir ortaya çıkarıyor! 2013 yılında başlatılan 4-6 yaş Kur’an kursu uygulaması, hâlâ yoğun bir şekilde ilgi görmeyi sürdürüyor. Çocukların gelişimini yaş gruplarına uygun nitelikli eğitimlerle destekleyen bu kurslar; ahlâkî, tarihi, milli ve dînî değerlerin kazanılmasında, güzel hasletlerin çocukta doğal bir meleke hâline getirilip pekiştirilmesinde büyük rol üstleniyor. Diyanet bünyesindeki bu 4-6 yaş anaokullarına ise 48 ayını tamamlamış ve henüz 72 ayını doldurmamış olan çocuklar kayıt olabiliyor. Bundan 10 yıl önce sadece 10 şehirde pilot uygulamayla başlatılmış olan 4-6 yaş Kur’an kursu, şimdi Türkiye’nin dört bir yanında! Üstelik bahsettiğimiz bu kurslar, MEB tarafından oluşturulan yönetmelik ve mevzuat doğrultusunda planlanıyor. Yani Milli Eğitim Bakanlığı’ndan bağımsız değil, bilakis MEB ile iç içe bir eğitim programı tatbik ediliyor. Velilerden de tam not almayı başaran kurslar, uzman ve deneyimli öğreticilerin koordinatörlüğünde gerçekleştiriliyor. Kurs kapsamında miniklere, Kur’ân-ı Kerîm’i -kendi düzeylerine uygun şekilde- tanıyabilmeleri için eğitimler veriliyor. Îmân, ibâdet, âdâb-ı muâşeret konularında da eğitimlerin verildiği 4-6 yaş Diyanet kursları, çocukların mânevî açıdan donanımlı bireyler olarak yetişmesine öncülük ediyor. Tabii ki eğitimler yalnız din alanında değil. Yine bu kurslarda 4-6 yaş aralığındaki çocukların fiziksel ve bilişsel yetenekleri, ilgi alanları ve ihtiyaçları göz önünde bulundurularak, farklı konulara ilişkin eğitimler de unutulmuyor. Çocukların yaş gruplarına uygun materyallerden faydalanılarak çeşitli konularda bilgilendirici ve eğlendirici dersler, etkinlikler, grup aktiviteleri Diyanet’in kurs programında kendine yer buluyor. Siz de çocuğunuz okula uyum süreçleri boyunca herhangi bir zorluk çekmesin; tam tersi şimdiden okula alışsın, zamanını verimli ve eğlence dolu bir şekilde geçirsin istiyorsanız, tercihinizi Diyanet’in 4-6 yaş kurslarından yana kullanabilirsiniz. Böylece çocuğunuzun eğitim ortamı ile doğru bir biçimde tanışmasını sağlarsınız. Okul öncesi kursların, zihninde güzel bir izlenim bırakmasına imkân tanıyabilir ve ona şimdiden okul sevgisi ve özgüven kazandırabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir